fbpx

Aktualności

Zintegrowany System Informatyczny – co to?

19 stycznia 2024

Choć ZSI stanowi obecnie podstawę sprawnie funkcjonującej firmy, nadal niewielu przedsiębiorców wie, czemu warto inwestować w tego typu narzędzia. Zintegrowany system informatyczny – co to jest i jakie przynosi korzyści?

Spis treści

.

Zintegrowany system informatyczny – czym jest ZSI?

Zintegrowany System Informatyczny (ZSI) to kompleksowe rozwiązanie, które umożliwia efektywne zarządzanie różnymi aspektami działalności firmy. W dynamicznym i często pełnym rywalizacji środowisku biznesowym, skomplikowane procesy wymagają spójnych narzędzi. Im szybciej pewne czynności są wykonywane, im sprawniej przekazywane informacje, tym większe prawdopodobieństwo wyprzedzenia konkurencji. ZSI staje się zatem niezwykle istotnym elementem dla rozwoju organizacji. Warto więc wiedzieć dokładnie, czym jest Zintegrowany System Informatyczny i jakie potencjalne korzyści przynosi firmom.

ZSI to narzędzie posiadające różnorodne funkcje i skupiające w sobie dwa lub więcej specjalistycznych modułów. Poszczególne elementy odpowiedzialne są za konkretne aspekty działalności firmy, między innymi zarządzanie zasobami ludzkimi, finansami, relacjami z klientami, produkcją czy logistyką. Jego głównym celem jest także usprawnienie pracy poprzez umożliwienie płynnego przepływu informacji między poszczególnymi działami. ZSI dbają także o zachowanie procedur w przypadku, gdy w jeden proces zaangażowanych jest kilka rożnych zespołów. Dzięki temu wzrasta efektywność pracowników, szybkość wymiany informacji i redukowane są koszty.

.

.

.

Zintegrowany system informatyczny – co to jest? Kluczowe elementy ZSI

Centralna baza danych i moduł dokumentów

Zintegrowany System Informatyczny gromadzi wszystkie dane dotyczące różnych obszarów w jednej centralnej bazie danych. To umożliwia łatwy dostęp do informacji i eliminuje problem niezgodności danych. W jednym miejscu gromadzone są także wszystkie dokumenty organizacji (z zastosowaniem różnych poziomów dostępu). Dzięki temu pracownicy nie tracą czasu na poszukiwanie lub przesyłanie sobie nawzajem potrzebnych pism. Zredukowane zostaje także powielanie pewnych informacji, a więc także będący jego konsekwencją chaos organizacyjny.

Automatyzacja procesów

Trudno dyskutować o tym, czym jest ZSI bez wspomnienia o automatyzacji. ZSI wprowadza automatyzację w wielu procesach, co skraca czas wykonywania zadań i minimalizuje ryzyko błędów ludzkich. Zintegrowane systemy informatyczne są w stanie złączyć w jednej procedurze czynności, za które odpowiadają pracownicy różnych działów. To zwłaszcza istotne w przypadku powtarzalnych czynności, takich jak obsługa zamówień i wniosków, rozliczanie faktur czy kompletowanie dokumentacji projektowej.

Poprawa Efektywności

Dzięki spójnemu dostępowi do danych i zautomatyzowanym procesom, ZSI znacząco zwiększa efektywność operacyjną firmy. Pracownicy mają dostęp do niezbędnych informacji w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybsze podejmowanie decyzji. Nie muszą biegać po działach lub wysyłać setek e-mali w celu uzyskania żądanych informacji lub dokumentów. Wystarczy, że posiadają odpowiednie uprawnienia dostępu i w kilka sekund są w stanie dotrzeć do odpowiednich informacji. Czas pracowników zaoszczędzony zostaje także dzięki zastosowaniu tylko jednego zintegrowanego narzędzia, które skupia w sobie dane z całości organizacji. Nie trzeba przełączać się i osobno logować, np. do systemów finansowo-księgowych. ZSI pobierają dane z kluczowych źródeł, tak by cała praca mogła być realizowana w jednym miejscu.

.

.

Zintegrowany system informatyczny – co to jest? Korzyści Wynikające z ZSI

Zwiększenie Konkurencyjności

Dzięki zintegrowanym informacjom i zoptymalizowanym procesom, firma staje się bardziej elastyczna. Działa też szybciej, ponieważ wyeliminowana zostaje większość przestojów. Zarówno pracownicy jak i kontrahenci dostrzegają wprowadzone innowacje, w związku z czym firma jest w stanie wzmacniać swoją pozycję i pozytywny wizerunek.

Poprawa Relacji z Klientami

Wspomniana już wcześniej szybkość i efektywność przekładają się także na liczne pozytywne opinie klientów. Udaje się bowiem pogodzić jakość usług z krótkim czasem realizacji, co jest przecież kwestią nieosiągalną dla wielu przedsiębiorstw. Jeśli w ramach ZSI firma posiada także system CRM (Customer Relationship Management), umożliwia jej on lepsze zarządzanie relacjami z klientami, szybką i spersonalizowaną obsługę oraz skuteczniejsze prowadzenie kampanii marketingowych.

Optymalizacja Kosztów

Dzięki eliminacji zbędnych czynności, unikaniu podwójnej pracy i lepszemu zarządzaniu zasobami, ZSI przyczynia się do optymalizacji kosztów operacyjnych. Na obniżenie wydatków liczyć można szczególnie, jeśli firma zwróci się do specjalistów KORSOL. Ich doświadczenie pozwala na tworzenie customizowalnych modułów w jednym, wygodnym narzędziu przy zachowaniu optymalnych cen.

.

.

Bezpieczeństwo

Każde osobne narzędzie, z jakiego należy korzystać w ramach obowiązków służbowych, to kolejne miejsce logowania i przechowywania danych. Należy zatem osobno zadbać o jego bezpieczeństwo, co z kolei generuje kolejne koszty. Jeśli wszystkie obszary działalności firmy obsługiwane są przez jedno narzędzie, łatwiej doglądać poziomu zabezpieczeń i zapobiegać np. wyciekom danych. Narzędzia takie jak KORSOL oferują dodatkowo możliwość ustawiania przez kierownictwo różnych poziomów dostępu. Dzięki temu można zastrzec pewne informacje dla konkretnych działów lub nawet indywidualnych pracowników. Wówczas zachowujemy poufność nawet w ramach pracy na jednym systemie.

Nadzór i zarządzanie

Z punktu widzenia szefostwa i kadry managerskiej zintegrowane systemy informatyczne mają jeszcze dodatkowe plusy. Dzięki temu, że cała praca skupia się w jednym miejscu, mają oni ułatwione zadanie w obszarze monitorowania pracy i jej wyników. Trudno, by w natłoku obowiązków kierownictwo przełączało się jeszcze w trakcie pracy pomiędzy kilkoma różnymi narzędziami. ZSI oferuje szybki dostęp do każdego działu, co umożliwia ogromną oszczędność czasu.

KORSOL oferuje dodatkowo możliwość ustawiania alertów i raportów w celu łatwego nadzorowania postępów pracy lub szybkiego reagowania na wszelkie przestoje czy spadek produktywności. Z kolei moduł Rejestracji Czasu Pracy pozwala na stałą obserwację czynności podejmowanych przez pracowników w ciągu dnia i szybkości wykonywania zadań. To dodatkowa, świetna podstawa do ewaluacji i obliczania wynagrodzeń.

Zintegrowany system informatyczny – co to jest? Podsumowanie

Zintegrowany System Informatyczny to kluczowy element nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem. Dzięki centralizacji danych, automatyzacji procesów i poprawie efektywności, firmy mogą skuteczniej konkurować na rynku i osiągać większy sukces. Inwestycja w ZSI to ważny krok w stronę większej efektywności i zrównoważonego rozwoju organizacji. Szczególnie, jeśli rozważymy tak kompleksowe rozwiązanie, jakim jest KORSOL. Użytkownicy zyskują dzięki niemu nie tylko wygodę i szybkość użytkowania wielu narzędzi wewnątrz jednego systemu. Otrzymują również możliwość dopasowania poszczególnych elementów tej układanki do indywidualnych potrzeb firmy. Mogą to być customowe dokumenty, funkcje alerty, procedury czy nawet całe moduły. Dzięki specjalistom KORSOL i ich elastycznemu podejściu do każdego konkretnego klienta, zintegrowane systemy informatyczne wchodzą na wyższy poziom efektywności.

Po więcej informacji o rozwiązaniach KORSOL zapraszamy do naszych pozostałych artykułów:

Jak zwiększyć wydajność pracowników?

Ewidencja i planowanie urlopów

Na czym polega zarządzanie projektami?

#system #korsol #ERP #ZSI #integracja #firma #biznes #EOD #EZD #procedury #custom #zintegrowanesystemyinformatyczne

Kontakt

KORSOL” Sp. z o.o.

ul. Młyńska 8/1, 41-803 Zabrze

 Korsol wspiera:

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

  +48 601 501 386
  kornel.grzywocz@korsol.pl